Zespół Szkół Handlowych im. Bolesława Prusa

  • Statystyki

    • Odwiedziny: 8778776
    • Do końca roku: 27 dni
    • Do wakacji: 205 dni
  • Kalendarium

    Środa, 2024-12-04

    Imieniny: Barbary, Hieronima

Informacja dla rodziców

Informacja dla rodziców  dotyczącą Standardów Ochrony Małoletnich

w Zespole Szkół Handlowych w Katowicach

 

Mając na uwadze czytelność przestrzegania Standardów Ochrony Małoletnich oraz powołując się ma wytyczne Ministerstwa Edukacji narodowej Dyrektor Zespołu Szkół Handlowych w Katowicach informuje jak następuje:

  • Z przepisów prawa nie wynika obowiązek posiadania prze rodziców informacji o niekaralności oraz pisania oświadczeń o niekaralności.
  • Nie ma zakazu dla rodziców wchodzenia do szkół i przedszkoli i innych placówek.
  • Wyjątek stanowi udział rodzica w wycieczkach szkolnych i  sprawowaniu opieki nad dziećmi, np. przy wyjściu szkolnym na basen, jako osoby dopuszczone do działalności oświatowej, rodzice powinni wtedy uzyskać informację o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego i  Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym.
  • W związku z nowelizacją z dniem 15 lutego 2024 r. Kodeksu rodzinnego i  opiekuńczego[1]. Jednocześnie zaczęły obowiązywać przepisy nakładające obowiązek wprowadzenia standardów ochrony małoletnich we  wszystkich placówkach. ( standardy udostępnione zostały na stronie internetowej szkoły)
  • Według zmiany w przepisach szczególnymi środkami ochrony przeciwdziałającymi zagrożeniom na tle seksualnym są obowiązki pracodawców i organizatorów, Rejestr Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym i określenie miejsc szczególnego zagrożenia przestępczością na tle seksualnym.
  • Zmiana ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i  ochronie małoletnich[2](art 21 ust. 1 w rozdziale 3[3]) nałożyła na pracodawcę lub innego organizatora oraz na osobę, z którą ma być nawiązany stosunek pracy lub, która ma być dopuszczona do takiej działalności, obowiązek uzyskania informacji o niekarności, przed nawiązaniem z osobą stosunku pracy lub przed dopuszczeniem osoby do innej działalności związanej z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich lub z opieką nad nimi.
  • Pracodawca lub inny organizator ma obowiązek uzyskać informacje, czy dane osoby są zamieszczone w Rejestrze z dostępem ograniczonym lub w Rejestrze osób względem, których Państwowa Komisja do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 wydała postanowienie o wpisie w Rejestrze[4].

 

Wprowadzone od 15 sierpnia 2024 r. standardy ochrony małoletnich w przedszkolu, szkole lub placówce zgodnie przepisami art. 22 c ww. ustawy określają:

 

  • zasady zapewniające bezpieczne relacje między małoletnim a personelem placówki lub organizatora, a w szczególności zachowania niedozwolone wobec małoletnich;
  • zasady i procedurę podejmowania interwencji w sytuacji podejrzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu małoletniego;
  • procedury i osoby odpowiedzialne za składanie zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę małoletniego, zawiadamianie sądu opiekuńczego oraz w przypadku instytucji, które posiadają takie uprawnienia, osoby odpowiedzialne za wszczynanie procedury „Niebieskiej Karty”;
  • zasady przeglądu i aktualizacji standardów;
  • zakres kompetencji osoby odpowiedzialnej za przygotowanie personelu placówki lub organizatora do stosowania standardów, zasady przygotowania tego personelu do ich stosowania oraz sposób dokumentowania tej czynności;
  • zasady i sposób udostępniania rodzicom albo opiekunom prawnym lub faktycznym oraz małoletnim standardów do zaznajomienia się z nimi i ich stosowania;
  • osoby odpowiedzialne za przyjmowanie zgłoszeń o zdarzeniach zagrażających małoletniemu i udzielenie mu wsparcia;
  • sposób dokumentowania i zasady przechowywania ujawnionych lub zgłoszonych incydentów lub zdarzeń zagrażających dobru małoletniego.

 

Zgodnie z art. 22c ust. 2 ustawy w standardach wprowadzanych w placówce lub miejscu prowadzonej działalności określono:

1)  wymogi dotyczące bezpiecznych relacji między małoletnimi, a w szczególności zachowania niedozwolone;

2)  zasady korzystania z urządzeń elektronicznych z dostępem do sieci Internet;

3)  procedury ochrony dzieci przed treściami szkodliwymi i zagrożeniami w sieci Internet oraz utrwalonymi w innej formie;

4)  zasady ustalania planu wsparcia małoletniego po ujawnieniu krzywdzenia.

Opracowane standardy zostały udostępnione stronie internetowej oraz wywieszone w widocznym miejscu w budynku w wersji zupełnej oraz wersji  skróconej zrozumiałej dla małoletnich.

  • Uczniowie zostali zapoznani z obowiązującymi standardami przez wychowawców klas,

pedagoga oraz psychologa szkolnego.

  • 22x ust. 3 Ustawy stanowi, że podmiotem uprawnionym do kontroli wykonywania obowiązku wprowadzenia standardów ochrony małoletnich, w zakresie swojej właściwości rzeczowej i miejscowej jest organ prowadzący jednostkę systemu oświaty, o której mowa w  art. 2 pkt 1-8 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe[5], lub organ sprawujący nadzór pedagogiczny nad taką jednostką, organ zarządzający lub nadzorujący inną placówkę lub prowadzenie działalności związanej z    wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, lub z   opieką nad nimi.
  • Przechodząc do art. 21 ustawy należy dodać, sprawdzenie ma się odbyć przed nawiązaniem z osobą stosunku pracy związanej z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem itp. albo przed dopuszczeniem osoby do działalności związanej z wychowaniem, edukacją itp.
  • Zaproszenie gościa, np. weterana, Rzecznika Praw Obywatelskich, Funkcjonariusza Policji bądź funkcjonariusza publicznego, w szczególności funkcjonariusza służb państwowych, który w ramach wykonywania swoich ustawowych obowiązków podlega weryfikacji pod kątem karalności, nie wchodzi w zakres ustawowego „dopuszczenia do działalności
  • Spotkanie z gościem odbywa się pod stałym nadzorem nauczycieli, wychowawców, opiekunów, itp. za zgodą dyrektora szkoły. W przypadku gdy nie ma możliwości pozostania dziecka na osobności z gościem, nie aktualizuje się ryzyko jego skrzywdzenia. Tymczasem, to ochrona dziecka jest nadrzędnym celem ustawy. W sytuacji, gdy dziecko znajduje się cały czas pod opieką osoby/osób zwykle za nie odpowiedzialnych i  w zasięgu ich wzroku, wytyczna ochrony dziecka jest zrealizowana.
  • Zasady uczestnictwa gości z zewnątrz w wydarzeniach organizowanych w  szkole, przedszkolu, itp. zostały dokładnie określone w standardach ochrony małoletnich, tak aby przy wykorzystaniu tego instrumentu zapewnić dziecku bezpieczeństwo.
  • Według opracowanych standardów, gośćmi mogą być wyłącznie osoby, co do których nie zachodzi obawa, że mogą w jakikolwiek sposób stworzyć zagrożenie dla dziecka.
  • Mając na uwadze bezpieczeństwo małoletnich , uczniowie naszej szkoły jeszcze raz zostaną zapoznani ze standardami ochrony małoletnich i omówione zostaną ich cele służące ochronie małoletnich przed działaniami zagrażającymi ich zdrowiu i krzywdzeniu.

 

Szczegółowe informacje, wytyczne do standardów oraz wyjaśnienia dotyczące ochrony małoletnich związane ze stosowaniem przepisów ww. ustawy są dostępne na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości, link:

https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/zespol-do-spraw-ochrony-maloletnich

 

Na koordynatorów  ds. standardów ochrony małoletnich (Polityka ochrony dzieci i młodzieży przed krzywdzeniem) w Zespole Szkół Handlowych w Katowicach wyznaczono:

  • panią Iwonę Orlikowską, pedagoga szkolnego
  • panią Małgorzatę Komór, psychologa szkolnego

Koordynatorzy są osobami odpowiedzialnymi za przyjmowanie zgłoszeń o zdarzeniach zagrażających uczniom i udzielanie im wsparcia oraz prowadzenie rejestru zgłoszeń i interwencji.

 

 

 

 

[1]Ustawa z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy - Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2023 r. poz. 1606).

[2] Ustawa z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i  ochronie małoletnich (Dz. U. z 2024 r. poz.560).

[3] Rozdział 3 „Obowiązki pracodawców i innych organizatorów w zakresie działalności związanej z  wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych,rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, lub z opieką nad nimi oraz osób zatrudnianych i dopuszczanych do takiej działalności”,

[4]https://www.gov.pl/web/krajowy-rejestr-karny;

https://www.gov.pl/web/krajowy-rejestr-karny/ustawa-kamilka-uzyskiwanie-zaswiadczen-o-niekaralnosci ;

https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/pytania-do-ustawy-o-ochronie-dzieci2 .

[5] Dz. U. z 2024 r. poz. 737, z późn. zm.