Zespół Szkół Handlowych im. Bolesława Prusa

 • Statystyki

  • Odwiedziny: 6929976
  • Do końca roku: 219 dni
  • Do wakacji: 26 dni
 • Kalendarium

  Niedziela, 2024-05-26

  Imieniny: Eweliny, Jana

"Więcej niż sprzedawca"

Przez trzy tygodnie, od 6 do 27 maja 2017 roku, grupa uczniów naszej Szkoły uczestniczyła   w stażu zagranicznym zorganizowanym w ramach projektu pt. "Więcej niż sprzedawca". Przedsięwzięcie otrzymało wsparcie z Europejskiego Funduszu Społecznego " Program Erasmus+ AKCJA 1 Mobilność edukacyjna ""Wyjazdy uczniów i kadry edukacyjnej".

W tym roku młodzież wyjechała po raz drugi do atrakcyjnego turystycznie miasta we Włoszech, położonego nad samym Adriatykiem  do Rimini. Grupa liczyła 16 osób w tym 11   z Technikum i 5 z Zasadniczej Szkoły Zawodowej. Młodzież miała zagwarantowany przelot, przejazdy lokalne, ubezpieczenie, zakwaterowanie, kieszonkowe oraz pełną opiekę pedagogiczną, zarówno nauczycieli, którzy dbali o nich przez cały okres odbywania stażu - od dnia wyjazdu, aż do powrotu do szkoły, jak i opiekunów praktyk z kraju goszczącego.

Wyjazd poprzedziły staranne przygotowania w kraju obejmujące m.in. przygotowanie pedagogiczne, kurs językowy z języka włoskiego oraz języka angielskiego, a także samodzielny test kompetencyjny, dzięki któremu uczniowie poznali codzienne tradycje, zwyczaje i kulturę Włoch. Już na miejscu w wolnym czasie uczniowie zwiedzali miasto, jego zabytki i okolicę, odbyli również wycieczki krajoznawcze do Wenecji, Ravenny i San Marino. Słoneczna pogoda pozwoliła im na korzystanie z pięknej plaży.

Najważniejszym zadaniem stażystów była jednak praca związana z ich kierunkiem kształcenia. Uczniowie pracowali w różnych punktach sprzedaży w zależności od przydzielonego rodzaju szkolenia, a była to baristyka, lodziarstwo, florystyka lub aranżacja witryn sklepowych. Pracowali pod okiem profesjonalistów, dzięki którym zdobyli bezcenne na współczesnym rynku pracy doświadczenie i kompetencje zawodowe. Realizacja projektu była ważnym elementem nauki zawodu, który umożliwił uczniom poszerzenie wiadomości i umiejętności, a także wpłynął pozytywnie na wzrost poczucia własnej wartości i wiary w sukces na polu zawodowym.

Codzienny kontakt z językiem angielskim w pracy pozwolił uczestnikom na poszerzenie słownictwa, szczególnie zawodowego. W efekcie uczniowie w sposób zadowalający zaczęli posługiwać się językiem angielskim w typowych sytuacjach zawodowych. Uczestnicy poznali również podstawy języka włoskiego, co było dodatkowym atutem stażu.

Wymiernymi efektami praktyk są dokumenty otrzymane przez uczestników. W portfolio każdego znajduje się Europass Mobilność, certyfikat ECVET, certyfikat uczestnictwa w projekcie, referencje z miejsc praktyk i certyfikat językowy. Będą one stanowiły przepustkę zarówno na polskie, jak i zagraniczne rynki pracy.