PROJEKTY UNIJNE

maelogoZESPÓŁ SZKÓŁ HANDLOWYCH

              IM. BOLESŁAWA PRUSA W KATOWICACH

 

a1

a2

                      a3

Projekt skierowany był do uczniów Zasadniczej Szkoły Zawodowej i Technikum, którzy kształcą się
w zawodach sprzedawca i technik handlowiec. Uczestnikami projektu będzie 16 uczniów w wieku od 16 do 20 lat. Uczniowie ZSZ są w większości pracownikami młodocianymi na podstawie indywidualnej umowy podpisanej z pracodawcą. Uczniowie Technikum kształcenie praktyczne realizują w formie miesięcznych praktyk zawodowych.

Cele projektu:

 • zdobycie doświadczenia zawodowego w zakresie sprzedaży i obsługi klienta na włoskim rynku pracy,
 • zdobycie specjalistycznej wiedzy towaroznawczej w zakresie towarów ekologicznych
  i zasad ich certyfikowania ,
 • zdobycie wiedzy n/t racjonalnej gospodarki opakowaniami prowadzonej w sklepach na terenie Włoch,
 • poszerzenie kompetencji językowych, wielojęzyczność,
 • uzyskanie uznawanych w Europie dokumentów potwierdzających kompetencje zawodowe, posługiwania się technologiami TIK,
 • otwarcie na inną kulturę .

Miejsca praktyk

Sklepy detaliczne różnych branż.Wizyta techniczna w wytwórni oliwy.

Program kulturowy:

 • Kurs języka włoskiego
 • Wycieczki: San Marino., Florencja
 • Przed wyjazdem uczniowie uczestniczyli w dodatkowych zajęciach z języka angielskiego, historii, geografii, pedagogicznych

Formalne potwierdzenie uczestnictwa w projekcie:

 • Certyfikat języka włoskiego,
 • Certyfikat uczestnictwa w programie
 • Certyfikat ECVET
 • Europass Mobilność

Przez trzy tygodnie, od 25 kwietnia do 16 maja 2015 roku, grupa uczniów Zespołu Szkół Handlowych im. Bolesława Prusa w Katowicach uczestniczyła w stażu zagranicznym zorganizowanym w ramach projektu pt. „Skuteczność i ekologia wyzwaniem dla współczesnego handlowca”. Przedsięwzięcie otrzymało wsparcie z Europejskiego Funduszu Społecznego – Program POWER "Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz szkolenia kadry kształcenia zawodowego”.


Uczniowie naszej szkoły nie po raz pierwszy uczyli się zawodu podczas zagranicznych praktyk zawodowych finansowanych ze środków unijnych. Szkoła posiada doświadczenie w tym zakresie, umożliwiła uczniom poznanie europejskich przedsiębiorstw branżowych w ramach praktyk zawodowych m.in. w Wielkiej Brytanii i w Hiszpanii.


W tym roku młodzież wyjechała do atrakcyjnego turystycznie miasta we Włoszech, położonego nad samym Adriatykiem – do Rimini. Grupa liczyła 16 osób w tym 6 z Technikum i 10 z Zasadniczej Szkoły Zawodowej. Młodzież miała zagwarantowany przelot, przejazdy lokalne, ubezpieczenie, zakwaterowanie, kieszonkowe oraz pełną opiekę pedagogiczną, zarówno nauczycieli, którzy dbali o nich przez cały okres odbywania stażu - od dnia wyjazdu, aż do powrotu do szkoły, jak i opiekunów praktyk z kraju goszczącego.

Wyjazd poprzedziły staranne przygotowania w kraju obejmujące m.in. przygotowanie pedagogiczne, kurs językowy z języka włoskiego oraz języka angielskiego, a także samodzielny test kompetencyjny, dzięki któremu uczniowie poznali codzienne tradycje, zwyczaje i kulturę Włoch. Już na miejscu  w wolnym czasie uczniowie zwiedzali miasto, jego zabytki i okolicę, odbyli również wycieczki krajoznawcze do Florencji i San Marino. Słoneczna pogoda pozwoliła im na korzystanie z pięknej plaży.

Najważniejszym zadaniem stażystów była jednak praca związana z ich kierunkiem kształcenia. Uczniowie pracowali w różnych sklepach detalicznych- odzieżowych, ogrodniczym, z kwiatami i pamiątkami, pod okiem profesjonalistów, dzięki którym zdobyli bezcenne na współczesnym rynku pracy doświadczenie i kompetencje zawodowe. Realizacja projektu była ważnym elementem nauki zawodu, który umożliwił uczniom poszerzenie wiadomości i umiejętności, a także wpłynął pozytywnie na wzrost poczucia własnej wartości
i wiary w sukces na polu zawodowym. Ważne były również cele ekologiczne- uczniowie zdobyli informacje na temat zasad gospodarowania odpadami we włoskich sklepach.

Codzienny kontakt z językiem angielskim w pracy pozwolił uczestnikom na poszerzenie słownictwa, szczególnie zawodowego. W efekcie uczniowie w sposób zadowalający zaczęli posługiwać się językiem angielskim w typowych sytuacjach zawodowych. Uczestnicy poznali również podstawy języka włoskiego, co było dodatkowym atutem stażu.

Wymiernymi efektami praktyk są dokumenty otrzymane przez uczestników. W portfolio każdego znajduje się Europass Mobilność, certyfikat ECVET, certyfikat uczestnictwa
w projekcie, referencje z miejsc praktyk i certyfikat językowy. Będą one stanowiły przepustkę zarówno na polskie, jak i zagraniczne rynki pracy. 

27 listopada 2015 r. odbyła się konferencja podsumowująca projekt, na której uczestnicy zaprezentowali nabyte umiejętności.

WYDARZENIA

wybierz datę

Marzec 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Ogłoszenia

 • Ogłoszenia +

        REKRUTACJA NA ROK SZKOLNY  2019/2020  Termin : 13 maja - 25 czerwca   1.Rekrutacja dla uczniów gimnazjum 2.Rekrutacja dla Read More
 • 1

Login Form

filmy

tlo100

ZSH KATOWICE VIDEO

DSC06134

My na mapie

ZSH KATOWICE - MY POTRAFIMY VIDEO

DSC06107